Amerika’nın Bilinmeyenleri

Amerika’nın Bilinmeyenleri

Amerika’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz? Diğer bilgilere oranla bu bilgilerin daha az bilindiğini düşündüğümden sizinle de paylaşmak istedim. Amerikalıların yeme içme kültürlerinden, ülkedeki bazı kurallara kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. ”Amerika’nın Bilinmeyenleri” gelin beraber inceleyelim.

Kültür

Amerikalılar bizlerden farklı olarak yemek günleri düzenliyorlar. Bu durumu gelenek olarak kabul ediliyorlar. 

Haftada ya da aylık olarak aile yemek yemeğe dışarı çıkıyor. Hafta sonu brunch’larında kahvaltılarının yanına Mimoza (Mimosa) içeceği eşlinde yemeğe bayılıyorlar. Mimoza içeceği portakal ve şampanya karışımından oluşan bir içecek. 

Ülkede garsonlara veya çalışanlara bahşiş bırakmamak çok ayıp karşılanıyor ve bir nevi zorunluluk halinde yaşam devam ediyor. İçki kültürleri oldukça yaygın. Barmenlere çok saygı duyuyorlar. İçki hakkında bilgisi olan her çalışan, üst düzey garson olarak tanımlanabiliyor ve diğerlerine göre daha çok sevilebiliyor. 

Bir başka durum ise düzenli olarak spor yapıyorlar. Eyaletlere göre değişiklik gösterse de çoğunluk spor kültürünü benimsemiş durumda. 

Yılda 2 kez ise tatile çıkmak halkın eski geleneklerinden biri. Bu ülkenin Christmas (Yılbaşı) geleneklerini bilmeyenimiz de kalmamıştır artık. 

Haftalar önce başlayan alışveriş listeleri, hediye seçimleri, parti hazırlıkları derken, 25 Aralık günü Hz. İsa’nın doğumunu kutluyorlar ve dua ediyorlar. Şükran gününe büyük ilgi gösteriyorlar.

Sigara tarzı ürünleri 18 yaşını geçseniz bile alamıyorsunuz. 21 yaşınızı tamamlamanız gerekiyor .18 Yaşından sonra kısmen çoğu çocuk ailesi ile aynı eyalette olsa bile arkadaşlarıyla ayrı eve çıkmayı tercih ediyor. 

Hayatlarını eğlence ve çalışmaya adamış olanların olduğu bir ülke aslında Amerika. Tabi ki her ülkede olduğu gibi kötü yanları da bir hayli fazla.

İlginç Bilgiler

-Meşhur Amerikan Bayrağı bir lise öğrencisi tarafından tasarlanmıştır.

-Özgürlük heykeli Fransızların Amerikanlara hediyesidir.

-Dünyanın en şişman ülkeleri arasında olan ABD’nin %33 ‘ü obez, %66 ‘sı aşırı kiloludur.

-Yılda 3 Milyardan fazla pizza tüketiyorlar.

-Her gün ortalama 22 milyon tavuk tüketiyorlar.

-Halka göre kırmızı bardak anlamı Parti var anlamındadır. Kırmızı bardaklar olmadan parti yapmazlar.

-13 sayısı uğursuzluk olarak kabul edilir ve birçok otelde kat sayısı olarak bulunmaz.

-Eczanelerden, dergi, pizza ve oyuncak alabilirsiniz.

-İadeler çok kolaydır ve düzenli olarak iade günleri bile düzenleniyor.

-Markette KDV dahil değildir. Örnek olarak etiketi 14 dolar olan bir ürün kasada 16 dolar olabilir. Vergiler ise eyaletlere göre değişiklik gösterebilir.

-New Amsterdam desem aklınıza neresi gelir? New Amsterdam, New York’un eski adıdır. Bu şehir 1615 yılında Hollandalılar tarafından kurulmuştur.

Umarım okurken, ben bunu bilmiyordum öğrendiğim faydalı oldu demişsindir. ”Amerika’nın Bilinmeyenleri” bu hafta tamamladık. Diğer yazımda Türkiye ve Amerika kıyaslamaları yapmaya çalışacağım. Sağlıcakla kalın.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yurt dışı fırsatlarına Amerika’da denemek isterseniz Work and Travel yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar: Simge Gülağız

Yorum Bırak

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.