Beyaz Güvercinler Burs Programı

Beyaz Güvercinler Burs Programı

Bugün sizlere Kadir Has Üniversitesi’nin Beyaz Güvercinler Burs Programı hakkında bilgi vermek istiyorum. Kendimde bu burs programı sayesinde Kadir Has Üniversitesinde okuyorum.

Beyaz Güvercinler Burs Programı, kısıtlı ekonomik şartlara sahip aday öğrencilerin en iyi eğitim imkanlarından faydalanarak kendilerine, alana ve ülkelerine değer katmaları ve nitelikli birer KHAS mezunu olmalarını amaçlamaktadır. Burs kapsamında okul ücretinden muafiyet, İstanbul’un en iyi yurtlarında ücretsiz konaklama, 10 ay boyunca 2000 TL yaşam destek bursu ve yılda bir kez 5000 TL kitap ve eğitim destek bursu sağlanmaktadır.

Burs programına başvurabilmek için

  • 12. Sınıf öğrencisi olmak,
  • İstanbul dışında ikamet etmek,
  • Lise not ortalaması 100 üzerinden en az 80 olmak,
  • Tercih yapmak istediği bölümün puan türünde il 30.000 içinde olmak,

gerekmektedir.

Eğer bu şartları sağlayabiliyorsanız bir diğer aşama biraz sizi yorabilir. Çünkü belgeler, kompozisyonlar ve yazılarla uğraşacaksınız. Çoğu belgeyi E-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz. Ek olarak lise rehber öğretmeninizden ve bir okul idarecisinden referans mektubu almalısınız. Referans mektubunda öğretmeniniz sizi tanıtmalı ve öne çıkan özelliklerinizden bahsetmelidir. Mutlaka sizi en çok tanıdığını düşündüğünüz bir öğretmeninize yazdırmalısınız. Bu referans mektubu başvurunun en önemli kısmalarından biri. Diğer en önemli kısmı ise kompozisyon yazısı. Size bir konu veriliyor 2021’de bize bu konu verildi “Geçmişte akademik olarak yaşadığınız en önemli ‘keşkeniz’ neydi? Şu anki düşünce ve duygu birikiminizle bu ‘keşkenize’ bakış açınız nasıl olur? Gelecek akademik hayatınızda bu ve benzeri durumları daha iyi yönetebilmek için düşünce ve stratejileriniz neler olurdu?”.  Mart 2021’den Mayıs ayına kadar sürekli kompozisyon yazıyor, aileme ve arkadaşlarıma okuyordum. En sonunda en çok beğendiğim yazıyı göndererek Mayıs 2021’de başvurumu tamamladım.

26-27 Haziran’da YKS sınavına girdim ve sınavım güzel geçti. Sınavdan birkaç gün sonra bana mail geldi ve ilk elemeyi geçtiğimi, 1 hafta sonra benle online görüşme yapacaklarını söylediler. O an dünyanın en mutlu insanı bendim ve mülakat gününü iple çekiyordum. Konu dışına pek çıkmak istemiyorum ama YKS’den hemen sonra boşluğa düşmemek için Mersin’e bir arkeolojik kazıda gönüllü oldum. Mülakata Mersin’de kazıdayken girdim yani. Bu durum benle ilk mülakatı gerçekleştiren kurumsal iletişim direktörlüğündekileri etkiledi. Kendimi tanıtmamı istediler, hayallerimi ve hedeflerimi sordular. Neden Kadir Has ve neden halkla ilişkiler bölümünü tercih etmek istediğimi sordular. Yaklaşık 30-35 dakika süren hem gergin bir o kadar eğlenceli bir mülakat süreci oldu.

Temmuz ayının sonlarına doğru YKS sınav sonuçları açıklandı ve sözelde 2637. olduğumu öğrendim ve sınav sonuç belgemi kurumsal iletişim direktörlüğüne gönderdim. 1-2 hafta sonra bana yine bir mail geldi ve ikinci elemeyi geçtiğimi, rektör ve iletişim fakültesi dekanı ile bir mülakata gireceğimi söylediler. Rektör ve fakülte dekanını okuduğum zaman aşırı gerildim. Bu gerginliğimi atlatmak için rektörümüzün katıldığı zoom toplantılarını açıp izleyerek alışmaya çalıştım. Mülakat sabah 11’de olacağı için erken kalkıp üstümü giyindim, ışık güzel vursun diye perdeleri açtım, kamerayı yüz hizama getirdim, kimse içeri girmesin diye kapıyı kilitledim ve mülakatı bekledim. Mülakattan önce okulumuz ve imkanları hakkında bazı notlar almıştım, onlara son kez baktım. İlk mülakata benzer sorular sordular. Rektör hanımın en çok üzerinde durduğu soru ise okulumuzun Türkiye’de ilk kez uygulanan Çekirdek Programı, Yeni Eğitim Modeli ve Proje Tabanlı Eğitim hakkında sorular sordu. 27 dakikalık görüşme sonrası biraz moralim bozuldu, heyecanlandığım için düşük bir performans sergiledim. Büyük ihtimalle eleneceğimi düşündüm. Yaklaşık 2 hafta sonra sonuçlar açıklanıncaya kadar umudumu kaybettiğim için unutmuştum, aklıma bile gelmiyordu. Bölüm ve üniversiteleri araştırıyordum. 10 Ağustos 2021’de saat 18.00’da bana yine bir mail geldi. Beyaz Güvercinler Bursiyerliği Hakkında başlığını okuyunca kalbim hızlanmaya başladı. İçimde bir umut var ama, seçilmediğimi bildirdikleri bir mektup gönderdiler diye düşündüm. Yazının sonlarına geldiğimde ise sevinç çığlıkları attım. Seçilmiştim.

Lise dönemim boyunca iyi bir gelecek için Iğdır gibi dezavantajlı bir şehirde yaşamama rağmen kendimi geliştirmeye çalıştım. Ailem ve öğretmenlerim beni teşvik etmeleri gerekirken önüme engel çıkarmaları psikolojik olarak beni zorluyordu. Tüm bunlara rağmen  Türkiye’nin en yeni ve prestijli bir burs programına kabul aldım. En önemlisi ise 18 yaşımda ekonomik özgürlüğümü kazandım. Bir kez daha bana bu burs imkanını sağlayan başta Kadir Has Vakfı olmak üzere tüm herkese şükranlarımı sunarım.   Son olarak liseli arkadaşlarım eğer siz de kendinize, hayallerinize ve hayallerinizi gerçekleştirmek için yaptıklarınıza güveniyorsanız mutlaka bu programa başvurun.

Burs programının resmi sitesi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://beyazguvercinler.khas.edu.tr/tr/anasayfa

https://beyazguvercinler.khas.edu.tr/tr/bursiyerlerimiz

Beyaz Güvercinler Burs Programı yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

“Her zaman Başka Bi’Yol vardır “

Yorum Bırak

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.