Dünyada İlk Defa Düzenlenen Eko İklim Zirvesi

Dünyada İlk Defa Düzenlenen Eko İklim Zirvesi

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congressium’da düzenlenen EKO-İKLİM Zirvesi / Fuarı, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerden çok sayıda paydaşın bulunduğu zirvede eş zamanlı birçok oturumla iklim krizi ve krizin çeşitli sektörlere etkileri tartışıldı.

ATO öncülüğünde gerçekleştirilen EKO-İKLİM Zirvesi, Türkiye’den ve dünyadan binlerce katılımcı ve ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gördü. Bankalardan özel okullara, dernek ve STK’lardan özel şirketlere birçok kurumun bulunduğu fuar alanında iki gün boyunca fotoğraf, sanat ve moda sergileri ve konserler düzenlendi. Eş zamanlı düzenlenen oturumlarda birçok uzman tarafından, yeşil dönüşüm finansmanı, destek programları, sektörel iklim krizi çalışmaları, ekonomik etkileri ve fırsatlar konuşuldu.

Doğanlar Holding davetlisi olarak katılmış olduğum etkinlikte birçok deneyimden faydalanarak, kurumların çevre konusunda yaptıkları çalışmaları yerinde görme fırsatı buldum. 

Doğanlar Holding, “İklim Değişikliği” ve “Yeşil Dönüşüm” konularında küresel düzenlemelere en doğru şekilde hazırlanmak, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi adına ortak akıl oluşturmak amacıyla düzenlenen Eko İklim Zirvesi’nde yerini aldı.

İklim değişikliğiyle mücadelede ülke ekonomisine katkı sağlayan çalışmalarıyla öne çıkan Doğanlar Holding; Biotrend Enerji ve Mobilya Grubu markaları Doğtaş, Kelebek ve Lova Yatak ile Eko İklim Zirvesi’nin DOĞA sponsoru oldu.

Bu arada Zirve, aynı zamanda dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarı olma özelliğine sahip.

Doğanlar Holding’in “Bu Bir Dönüşüm Hikayesi” adını verdiği standı, gençler tarafından en çok ziyaret edilen alanlardan biri oldu. Kurulan kiosk sayesinde, gençler CV’lerini yükleyerek SÜRDÜRÜLEBİLİR iş başvurusunda bulunabilme fırsatını yakaladılar. Bu tam olarak nedir ? Doğanlar Holding bünyesinde bulunan 9 firmaya Staj veya iş başvurusunda bulunmak istersen CV bırakıyorsun ve insan kaynaklarının veri tabınına giriyorsun. Uygun iş ve staj pozisyonu olduğunda seninle iletişime geçiyorlar. Mükemmel bir çalışma değil mi ? Umarım en kısa zamanda diğer standlarda böyle güzel olur.

Standın bir diğer ilgi çeken kısmı ise, Biotrend markasının hazırlamış olduğu atıktan nasıl enerjiye dönüştüğünü gösteren simülasyon oldu. Bununla birlikte ziyaretçilere, tükenen enerji kaynakları ve atıktan enerji üretiminin çevreye olan olumlu katkıları hakkında farkındalık yaratıldı.(İnstagram üzerinden beni takip edenler bilir geçen ay Biotrend Markasının Türkiye’de 18 tane bulunan atık enerji fabrikalarından, Bergama’daki tesisini ziyaret etmiştim. Fotoğrafta gördüğünüz kare sürecin minicik bir kopyası diyebilirim)

Bu firmalardan biri olan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren şirketi Doğtaş, fuarda %100 atık pet şişelerden ürettiği kumaşların kaplandığı koltukları sergiledi. Çevre dostu olma özelliğine sahip, atık pet şişelerden ürettikleri kumaşlarla kaplanan bu koltuk takımı umarım daha fazla yaygınlaşır.

Buna ek olarak Zirve boyunca Doğanlar Holding davetleri üzerine katılan instagramda bildiğiniz Göçebey (Batın Özen), Furkan Kumkaya, Başka Yol (Doğan Can Karabudak), 2 gün boyunca alandaki gençlere organik atıktan enerji üretiminin önemini anlatan sohbetler düzenlendik. 

Doğanlar holding kurucusu davut doğan ana salonda yaptığı konuşma sonrası

Bu arada etkinlik içinde başka etkinlik vardı diyebilirim. Çeşitli noktalara yerleştirilen plastik ve kağıt geri dönüşüm kutuları, sosyal sorumluluk kapsamında Biotrend Enerji Bergama Tesisi’ne gönderildi. Dönüşüm sonrası elde edilen gelir, Bergama Göçbeyli Ortaokulu’na bağışlanacak.

Son zamanlarda katıldığım bu anlamlı güzel etkinlik için Doğanlar Holding ailesine ve organziasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bergama BioTrend Müdürü Kerem Bey ve Proje Mühendisi Enes Cindoruk’a özel davetlerinden dolayı ekstra teşekkür ederim.

Umarım Dünyada ilk defa düzenlenen bu zirvenin sonuçlarını hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde kısa zamanda görebilir ve daha yaşanabilir bir dünyaya sahip oluruz.

Yorum Bırak

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.