PANDEMİ SÜRECİNDE İSPANYA’DA ESC

PANDEMİ SÜRECİNDE İSPANYA’DA ESC

“Güneşin sürekli parladığı, palmiye ağaçlarının gölgesinde bir gönüllülük hikayesi…”

Tüm gezegen durdurulamaz bir salgınla mücadele ederken ESC yapmak, en hafif tabiriyle çılgınca bir fikir. Ama İspanya’daki proje hayatınızı gerçeğe dönüştürmek için bu riski almaya değer. Bu yazımda sizlere, yakında zamanda “görüşürüz” demek zorunda kaldığım ESC projesinden ve kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Hazırsanız PANDEMİ SÜRECİNDE İSPANYA’DA ESC yazımızda başlayalım.

Bundan 1 yıl önce İspanya’da bir hikâyeye başladım. Hem çok hızlı hem de çok anlamlı geçen bu zaman, bana para ile satın alamayacağım paha biçilemez deneyimler kazandırdı.  Konfor alanımın dışına çıkmak ve ufkumu ne kadar genişletebileceğimi görmek istedim.  Hepimiz zaman zaman konfor alanlarımızdan çıkmak isteriz ama bu korkutucudur. Yaşam senaryomuz ne kadar iyi olursa olsun, risk almaktan korktuğumuz için olduğumuz yerde kalmayı seçiyoruz. Peki ne yapabiliriz? İki farklı senaryoyu da düşünelim. Her iki senaryoda da ölmeye hazırım ama birinde her şeyi yaptım, diğerinde hiçbir şey yapmadım. Bugün her şeyi yaptığım senaryosundaki ben, bana ne tavsiye ederdi? İkinci senaryo, bugün bana hangi pişmanlıkları söylerdi?

Neyse ki 4 yıldır ertelediğim projeye artık gitmeye karar vermiştim fakat pandemi gerçeği ile yüzleştiğim ayrıca bir işim vardı ve aynı zamanda üniversite öğrencisiydim. Böyle bir zamanda her şeyi bırakıp hayallerinin peşinden uzun bir yolculuğa çıkıyorsun. 1 yıllık yeni bir hayata adım atıyorsun. Çevremdeki insanlara imkânsız ve çılgınca geldi. Benim için ise gerçekleşmeyi bekleyen bir hedefti ve gerçek oldu çünkü hayat cesurları sever…

PROJE YERİ ARAMA

Kendinize uygun projeleri bulmanın birçok yolu var aslında. Avrupa birliği projeleri paylaşan Facebook, Instagram sayfaları, internet siteleri bunlardan bazıları. Ben proje bulmak için direkt Avrupa Gençlik Portalını kullandım. Bu sitede arama yaparken istediğiniz projenin faaliyet konusunu, istediğiniz ülkeyi seçerek filtreleyebilirsiniz. Bazılarınız için gideceğiniz ülke önemli olmayabilir ama benim için önemli bir noktaydı. Bu yüzden tüm tercihlerimi İspanya’daki projelerden yana yaptım. Çoğu kuruluşun Türk katılımcı istememesi en stresli andı. Bu az seçenek ve az şansımın olması demekti.  Pandemi sürecinde olduğumuz için de bazı kuruluşlardan ret cevabı aldım. Ama bunların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Mail attıktan sadece 3 gün sonra Valencia’daki ev sahibi kuruluşumdan olumlu bir cevap geldi. Araya giren Christmas tatilinden sonra çoktan seçilmiş ve vize işlemlerine başlamıştım. https://europa.eu/youth/home_en

CV VE MOTİVASYON MEKTUBU SÜRECİ

En zor olan karar verme kısmından sonra CV ve motivasyon mektubu hazırlama kısmına sıra geldi. Bana uygun olan projeleri bulduktan sonra ev sahibi kuruma atacağım özgeçmiş ve motivasyon mektubunu hazırlamaya başladım. Başlangıçta çok karmaşık gözükse de bunun uzun bir etap olduğunu hatırlatmak isterim. Sistemli bir şekilde ilerlerseniz kolayca sonuca varacaksınız. Europass sayfasında hazırladığım CV ve motivasyon mektubumu ev sahibi kuruluşa gönderdim. Kabul aldıktan sonra birbirimizi daha iyi tanımak, aklımızdaki soru işaretlerini gidermek adına bir mülakat gerçekleştirdiler. Beni en çok geren kısım ise burası oldu.  Biraz İngilizce, çok az İspanyolca gerçekleşen mülakat sonrasında beni projeye uygun gördüklerini söylediler. Ve vize süreci başladı. Artık gitmek için hazırdım.

  • Öz geçmiş, motivasyon mektubu ve mülakatta nelere dikkat etmemiz gerektiğini başka bir blokta ayrıntılı olarak sizinle paylaşacağım.
  • Europass CV Hazırlama Rehberi

PROJE SÜRECİ

Proje kapsamında çalıştığım gençlik merkezinde çocuklar ve gençlerle birlikte birçok etkinlik düzenledik.  Projemin temel amacı gençlere Avrupa fırsatlarını tanıtmaktı. Ayrıca gençlerin kendilerini bulmaları ve motivasyonlarını sağlamak adına farklı şehirdeki hizmetlerle de iş birliği yaparak faaliyetler düzenliyor ve boş zamanlarını eğlenceli hale getiriyorduk. Aslında 3 görevim vardı. Kurumdaki faaliyetlerde aktif olarak rol almak, kurumumun sitesi için deneyimlerim ile gönüllülük hayatım hakkında aylık blog yazmak ve kurumumun sosyal medya hesaplarını yönetmek. Projemin dili İspanyolcaydı ve bu ilk başlarda zor olsa da daha sonra dilimin gelişmesine katkı sağladı. Ayrıca İspanya’nın her bölgesinde farklı diller konuşuluyor. Benim bulunduğum bölge olan Valencia’nın da kendine özgü bir dilinin olduğunu ve insanların Valenciaca konuştuklarını belirtmek isterim. Eğer İspanya’da bir projeye katılacaksanız bunu göz ardı etmemenizde fayda var.

Evden uzakta, kimseyi tanımadığım, dilini konuşmadığım, kültürünü bildiğimi sandığım ama bilmediğim bir ülkede bir yıl geçirdim. Yeni insanlarla tanışmak, yeni bilgiler edinmeyi gerektirir. Oradaki insanlarla sohbet ederken hem son derece benzer hem de çok farklı olduğumuzu keşfettim. İspanya’nın bana hayatın birçok yeni yönünü öğrettiğini düşünüyorum. Ayrıca İspanya’da Türk olduğumu söylediğimde aldığım tepkiler beni şaşırttı. Dürüst olmak gerekirse, bu kadar uzak bir yerde ülkem ve insanları hakkında böyle güzel şeyler duymak beni çok mutlu etti. Ailemden ayrı ve yalnız olmak benim için en zor şeylerden biriydi. Bunun dışında, daha fazla kendi kendine yeterli ve psikolojik olarak daha dayanıklı hale geldiğimi düşünüyorum. Konfor alanımdan çıkmak benim için her zaman faydalı olmuştur.

İnsanlar bir yeri evleri yapmak için deneyimlerini kullanırlar. Anılarımız olmadığı sürece tüm nesneler ve kişiler hayalettir. Ancak anılar birikip günleriniz acı ve tatlı bir şekilde geçtikçe o şehre dair kendi izlenimlerinizi oluşturmaya başlıyor ve bağ kuruyorsunuz.

Uzun bir zaman geçti ve yolculuk sona erdi. Kalbimde her zaman özel bir yeri olacak. Kahkahalar, ağlamalar, oradan eve götürdüğüm sonsuz güzel anılar, ilerlemiyormuş gibi görünen zaman…  Size tavsiyem: Eğer gerçekten istiyorsanız hayallerinizi ertelemeyin harekete geçin ve bu deneyimi yaşayın. Kararlılığımız ve tutkumuz, hedeflerimizi gerçekleştirmemize engel olabilecek zorlukların üstesinden gelmemize yardımcı olacak şüpheniz olmasın.

PANDEMİ SÜRECİNDE İSPANYA’DA ESC yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

“Her zaman Başka Bi’Yol vardır “

Yorum Bırak

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.