Vizesiz Gezilecek Ülkeler Listesi

Vizesiz Gezilecek Ülkeler Listesi

Hepimiz yaşadığımız süreçten dolayı çok fazla sıkıldık ve bunaldık. Gerekli önemleri alarak seyahat etmek hepimize çok iyi gelecek. Eminim sizlerde benim gibi tekrardan yollara çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorsunuz.
Yurt dışı tatili yapmak zor diye düşünüp planınızı sürekli erteliyorsanız, Vizesiz Gezilecek Ülkeler Listesi yazımı okumadınız demektir. Umarım bu yazım sizlerin fikrinizi değiştirerek, yurt dışında tatil planlamak için sizi harekete geçirecek.

Onlarca evrak hazırlamakla uğraşmadan, sadece kimlik ya da pasaport ile Avrupa, Güney Amerika, Afrika ya da Uzak Doğu gibi dünyanın farklı noktalarında, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen onlarca ülke bulunmaktadır.

Bu yazımda sizlere vizesiz gezebileceğiniz ülkelerden bahsediyor olacağım. Hazırsanız başlayalım.

Vize Nedir?

Bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir belgedir.

Vize seyahat edilecek ülkenin konsolosluklarından, başkonsolosluklardan veya büyükelçilik konsolosluklarından alınır. Bazı ülkeler içinse fahri başkonsolosluklar ya da fahri konsolosluklar vize verme yetkisine sahiptir.

Vize başvurusunda istenen belgeler ülkeye göre değişiklik gösterir. Seyahat amacı, başvuranın sahip olduğu pasaport türü ve döneme göre vize başvuru süreçleri değişiklik gösterebilir.

Vizesiz gidilen ülkeleri iki kısımda ele alacağız:

1- Vizesiz Ülkeler

Bu ülkeler Türk vatandaşlarından vize talep etmiyorlar. Bu ülkeleri de; uçak biletinizi alıp sadece nüfus cüzdanınız ile girebileceğiniz ülkeler ve pasaportunuz ile vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkeler olarak ikiye ayırabiliriz.

Pasaportsuz Gidebilecek Vizesiz Ülkeler Hangileri?

GürcistanKKTC, Ukrayna ve Moldova sadece nüfus cüzdanınız ile pasaportsuz girebileceğiniz ülkeler arasında bulunuyor.

2- Kapıda Vize Alınabilen Ülkeler

Bu ülkeler vize işlemi uyguluyor gibi görünse de sınır kapısında belirli bir işlem ücreti karşılığında kolayca giriş izninizi alabiliyorsunuz. Örneğin Maldivler, Nepal, Dominik Cumhuriyeti ve Azerbaycan bu gruba giriyor.

Online Vize

Bazı ülkelere ise internet üzerinden doldurduğunuz formu değerlendirerek online vize veriyorlar. Bu ülkelere seyahat ederken doldurduğunuz formun çıktısını yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Meksika, Fidişi Sahili ve Senegal online vize veren ülkeler arasında bulunuyor.

Hangi ülkeler vizesiz diye merak ediyorsanız, vize istemeyen ülkeler listesini en güncel halini aşağıda sizlerle paylaşıyor olacağım.

Yeşil Pasaport ile Vizesiz Girilen Ülkeler

Türkiye vatandaşlarının dünyanın bazı ülkelerine vizesiz olarak seyahat edebilmesinin bir yolu da yeşil pasaport sahibi olmaktan geçiyor. Belli statüdeki devlet çalışanlarına verilen bir pasaport türü olan yeşil pasaport, sahiplerine iki avantaj sunuyor. Biri vergi harcından muaf olmak, diğeri ise bazı ülkeleri vizesiz olarak seyahat edebilmek.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Hakkında

Vize uygulamaları zaman zaman ülkelere ve içerisinde bulunduğumuz durumlara göre farklılık gösterebileceğinden, seyahatinizi planladığınız dönemde geçerli olan koşulları araştırmanı ve bilmeniz sorunsuz bir tatil için önem taşıyor.

Gideceğiniz yere karar verdiyseniz uygun fiyatlarla uçak biletinizi aldıktan sonra yolculuğunuz öncesinde o ülkenin konsolosluğunun web sitesinden ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde bulunan vize uygulamaları sayfasından mutlaka güncel bilgileri araştırarak okumanızı öneririm.

Yeşil pasaportumun imkanlarını sömürdüğüm kadar şimdide bordo pasaportun imkanlarına geçiyorum. Araştırmalarım sonucu işte kolayca gideceğiniz ülkeler ;

🌍 Avrupa Kıtası Vizesiz Ülkeler

🇦🇩 Andorra (90 gün)

NOT: Fransa ve İspanya sınırları arasında ufak bir ülke olan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa veya İspanya olacak. Fransa ve İspanya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

🇦🇱 Arnavutluk (90 gün),
🇦🇿 Azerbaycan (90 gün),
🇧🇾 Belarus – Beyaz Rusya (30 gün),

NOT: Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.

🇧🇦 Bosna-Hersek (90 gün),

NOT: 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla.

🇦🇲 Ermenistan, Kapıda ve Online Vize (120 gün),

NOT: Sadece bordo pasaport sahiplerine havayoluyla gidildiğinde sınırda 120 Gün. Siyah, Gri, Yeşil Pasaport sahipleri de vizeye tabi ve sınırda vize alamıyorlar. Pasaportunuzda Ermenistan’a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan’a gidemiyorsunuz.

🇬🇪 Gürcistan, Kimlik ile giriş (365 gün)
🇲🇪 Karadağ (90 gün)
🇽🇰 Kosova
(180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla)
🇲🇰 Kuzey Makedonya
(180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla)
🇲🇩 Moldova, Kimlik ile giriş
(180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla)
🇷🇸 Sırbistan (90 gün)
🇺🇦 Ukrayna, Kimlik ile giriş
(180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla)

🌎 Güney Amerika Kıtası Vize İstemeyen Ülkeler

🇦🇷 Arjantin (90 gün),
🇧🇴 Bolivya (90 gün),
🇧🇷 Brezilya (90 gün),
🇪🇨 Ekvador (90 gün),
🇵🇳 Güney Georgia ve G. Sandwich Adaları,
🇨🇴 Kolombiya (90 gün),
🇵🇾 Paraguay (90 gün),
🇵🇪 Peru (183 gün),
🇨🇱 Şili (90 gün),
🇺🇾 Uruguay (90 gün),
🇻🇪 Venezuela (90 gün),
🇦🇬 Antigua ve Barbuda (180 gün),
🇧🇸 Bahamalar (240 gün),

NOT: Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi sınırda ispat ettiğinizde 8 aya kadar kalabilirsiniz.

🇧🇧 Barbados (180 gün),
🇧🇿 Belize (90 gün),
🇻🇬 Britanya Virjin Adaları (30 gün),
🇩🇲 Dominika, (21 gün),
🇩🇴 Dominik Cumhuriyeti, Kapıda vize (30 gün),

NOT: Sınırda 10 Dolara 30 Günlük vize alınabiliyor.

🇸🇻 El Salvador (90 gün),
🇬🇹 Guatemala (90 gün) ,
🇭🇹 Haiti, Kapıda Vize (90 gün),

NOT: Ülkeye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

🇭🇳 Honduras (90 gün),
🇯🇲 Jamaika (90 gün),
🇨🇷 Kosta Rika (30 gün),
🇳🇮 Nikaragua (90 gün),
🇵🇦 Panama (180 gün),
🇰🇳 Saint Kitts ve Nevis
(180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz)
🇱🇨 Saint Lucia (42 gün),
🇻🇨 Saint Vincent ve Grenadinler (30 gün),
🇹🇹 Trinidad ve Tobago (90 gün),
🇹🇨 Turks ve Caicos Adaları (90 gün)

🌏 Asya Kıtası Vizesiz Ülkeler

🇧🇭 Bahreyn, Kapıda ve Online vize (15 gün) ,

NOT: Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Vizenizin süresini gerektiğinde 15 gün daha uzattırabiliyorsunuz. İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.

🇹🇱 Doğu Timor, Kapıda vize (30 gün)

NOT: Kapıda vize uygulaması var. Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor.
Kara sınır kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün süreli tek veya çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz.

🇵🇭 Filipinler (30 gün),

NOT: Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz. 

🇭🇰 Hong Kong (90 gün)
🇮🇶 Irak (10 Gün)

NOT: Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz olarak alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

🇮🇷 İran (90 gün)

NOT: İran artık yabancı turistlerin pasaportuna mühür vurmayacak. (ABD Yaptırımları) İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, “İnsanlar herhangi bir endişeye kapılmadan İran’ı rahat bir şekilde ziyaret edebilir. Pasaportlara mühür vurulmaması ile ilgili talimat, kısa süre içinde ülkedeki tüm havalimanlarında uygulanacak” dedi. Haberin detayları için.

🇯🇵 Japonya (90 gün) ,
🇰🇭 Kamboçya, Kapıda ve Online vize (30 gün),

NOT: Havalimanı ve sınır kapılarında 30 ABD Doları karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Özellikle kara sınır kapılarında görevlilerin uygulamalarından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle online vize uygulamasını tercih etmeniz önerilir. 
Kamboçya E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 37 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. 3 iş günü içerisinde 30 günlük vizeniz mailinize geliyor. 

🇶🇦 Katar, Kapıda vize
(180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz)
🇰🇿 Kazakistan (30 gün) ,
🇰🇬 Kırgızistan (Süresiz) ,
🇰🇷 Güney Kore (90 gün) ,
🇰🇼 Kuveyt, Kapıda vize (90 gün)

NOT: Kuveyt, Türk vatandaşlarına sınır kapısında vize veriyor. Vize süresi toplam 90 gün. Sınır kapısında yanınızda mutlaka gidiş-dönüş uçak biletiniz ve 4-5 yıldızlı bir otelden konaklama belgenizin olması gerekiyor. 
Kuveyt’te kalacağınız otel sizin adınıza vize işlemlerinizi başlatıyor.1-2 gün içerisinde vizenin bir nüshasını size mail yoluyla gönderiyor. Bu nüsha ile Kuveyt’e gittiğinizde gümrükte geçerli vizenizi alıp pasaportunuza işletebilirsiniz.
Pasaportunda İsral vizesi veya İsrail giriş-çıkış damgası olanlar Kuveyt’e giriş yapamıyor.

🇱🇧 Lübnan (6 ay)

NOT: Pasaportunuzda İsrail’e ait giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a giremiyorsunuz.

🇲🇴 Makao, Kapıda vize (30 gün) ,
🇲🇻. Maldivler, Kapıda vize (30 gün) ,
🇲🇾 Malezya (90 gün) ,
🇲🇳 Moğolistan (30 gün) ,
🇳🇵 Nepal, Kapıda Vize (90 gün),

NOT: Nepal, sınır kapılarında ve havalimanlarında vize veriyor. Vize seçenekleri şu şekilde: 15 gün 25 ABD doları, 30 gün 40 ABD doları ve 90 günlük vize 100 ABD doları. Bir vesikalık fotoğraf da yanınızda bulundurun ama yoksa da sınır kapısındaki makinaları kullanabiliyorsunuz.

🇸🇬 Singapur (30gün) ,
🇱🇰 Sri Lanka, Online vize (30 gün),

NOT: Sri Lanka E-vize sitesi üzerinden E-vize 30 günlük 35 ABD doları. Başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

🇹🇯 Tacikistan, Kapıda ve online vize (45gün),

NOT: Tacikistan, havalimanlarında kapıda vize veriyor ancak ülkeye gelmeden önce Tacikistan Vize websitesi üzerinden kapıda vize başvurusu yapmak gerekiyor. Başvuru sonucunda sistemin vereceği onay belgesinin havalimanlarındaki konsolosluk ofislerine sunulması gerektiği ifade ediliyor. 
Dolayısıyla, Tacikistan’a yapılan seyahatlerde kapıda vize verilmesi websitesi üzerinden müracaatla ön değerlendirme ve teyit şartına bağlanmış bulunuyor.
Tacikistan aynı zamanda online vize uygulamasına sahip. Tacikistan E-vize sitesi üzerinden yapılan başvuru ile tek girişli 90 günde 45 günlük dolaşım süreli vizenizi alabiliyorsunuz.

🇹🇭 Tayland (30 gün)

NOT: Tayland, havalimanı yoluyla ülkeye girişte 30 günlük, kara sınır kapıları yoluyla girişlerde 15 günlük vize veriyor. 

🇹🇼 Tayvan, Kapıda vize (30 gün)

NOT: Tayvan, havalimanlarında 24 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

🇴🇲 Umman, Kapıda vize (30gün)

NOT: Şu an Umman havalimanlarında 5 Umman Riyali karşılığında 10 günlük vize alınabiliyor. Geri dönüş bileti ve konaklama belgelerinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Kapıda vize uygulamasının yanı sıra Online vize uygulaması da bulunuyor. Dilerseniz Umman E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusuyla da vizenizi alabilirsiniz. Vize seçenekleri 30 günlük 20 Umman Riyali, 1 yıllık çok girişli vize 50 Umman Riyali. 

🇯🇴 Ürdün (90gün),

🌍 Afrika Kıtası Vizesiz Ülkeler

🇧🇼 Botsvana (90 gün) ,
🇧🇮 Burundi, Kapıda vize (30 gün) ,
🇩🇯 Cibuti, Kapıda Vize,

NOT: 90 güne kadar olan tek girişli vize ücreti 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize ücreti 113 ABD Doları.

🇲🇦 Fas (90 gün) ,
🇬🇲 Gambiya, Vizesiz (90 gün) ,
🇿🇦 Güney Afrika Cumhuriyeti (30 gün) ,
🇱🇾 Libya (90 gün) ,
🇲🇬 Madagaskar, Kapıda vize (30 gün),

NOT: Havalimanlarında 31 Euro karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. 

🇲🇺 Mauritius
(180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz)
🇲🇿 Mozambik, Kapıda vize

NOT: Havalimanında 84 ABD Doları karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor. 

🇸🇳 Senegal, (90 Gün)
🇸🇨 Seyşel Adaları (90gün) ,
🇸🇩 Sudan, Kapıda vize (30gün),

NOT: Sudan, Hartum Uluslararası havalimanında 105 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

🇸🇿 Svaziland (30gün) ,
🇹🇿 Tanzanya, Kapıda vize ,

NOT: Tanzanya, sınır kapılarında ve havalimanlarında 50 ABD doları karşılığında tek girişli, 90 gün vize veriyor.


🇹🇬 Togo, Kapıda vize (90gün),

Togo kapı vizesi, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lome Havalimanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor.

NOT: Togo aynı zamanda Batı Afrika Vizesi (Visa Touristique Entente) grup vizesini de kabul eden ülkeler arasında. Batı Afrika vizeniz varsa ücretsiz olarak Togo’ya giriş yapabilirsiniz.

🇹🇳 Tunus (90gün) ,
🇺🇬 Uganda, Kapıda vize (90gün)

NOT: Uganda sınır kapılarında 50 ABD doları karşılığında 90 günlük vize alınıyor.
Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Uganda, Kenya ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.


🇨🇻 Yeşil Burun Adaları, Kapıda vize,

NOT: Havalimanında 25 Euro karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.


🇿🇲 Zambiya, Kapıda vize (30gün),

NOT: Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50 ABD doları, çift girişli 80 ABD doları karşılığında 30 günlük olarak alınabiliyor. Zambiya’ya kadar gelmişken Zimbabve’deki ünlü Victoria Şelalelerini görmeden ya da Botswana’da safari yapmadan dönmek olmaz. Bunun için çok girişli vize almanız gerekir.

🌏 Okyanusya (Avustralya) Kıtası Vizesiz Ülkeler

🇨🇰 Cook Adaları (180 gün) ,
🇫🇯 Fiji (120 gün) ,
🇫🇲 Mikronezya (30 gün) ,
🇳🇺 Niue (30 gün) ,
🇵🇼 Palau, Kapıda vize (30 gün) ,
🇼🇸 Samoa, Kapıda vize (60 gün) ,
🇹🇴 Tonga, Kapıda vize (31 gün)

Vizesiz Gezilecek Ülkeler Listesi” yazımda umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Unutmayın güzel bir seyahat geçirmek istiyorsanız hazırlık her zaman iyidir. Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.
Keyifli seyahatler dilerim…
Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Hadi ne duruyorsunuz kendinize koyduğunuz engelleri kaldırın ve zamanı geldiğinde yola çıkın.

“Her zaman Başka Bi’Yol vardır “

Yorum Bırak

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.